Ашық сабақ Ұрпақ тәрбиесі 7- сынып

TUTENT.RU

Moderator
Команда форума
Модератор
Сообщения
4
Оценка реакций
80
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы Ұрпақ тәрбиесі
Мұғалімнің аты- жөні Мұханбет Алмаш РахметқызыМектеп «Бейнеу орта мектебі» КММ
Күні 25.04.2019 ж
Сынып 7 Қатысқандар Қатыспағандар
Сабақ тақырыбы Т.Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) 7.ТЖ1.Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні.Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау
7.АИ3.Көркем шығарманың тілі.Шығармадағы көркемдегіш құралдарды қолданысын талдау
Сабақ мақсаты Барлық оқушы орындай алады көркем шығарма мазмұнын түсінеді
Оқушылардың көпшілігі орындай алады шығарманың сюжеттік құрамдас бөлшектерні талдай алады
Кейбір оқушылар орындай алады шығармаға байланысты өз ойын ашық білдіре алады
Тілдік мақсаттар Оқушылар орындай алады Түсінік қалыптастыру үшін талдап, пікірталасқа түседі.
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер қара шаңырақ,туған жер, көктас, эпизод, кейіпкер
Диалог құруға шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер«Атадан ұл туса игі еді, ата жолын қуса игі еді»«Атадан пұл қалғанша, ұл қалсын»«Ие болсын мына қу шаңыраққа!»
Талқылауға арналған сұрақтар Өз туған шаңырағына «қонақ» қана болып отырған ұлдың рухани құлдырауы неде?
ишарақол қимылдары
Бағалау критерийі Көркем шығарма мазмұнын біледі
Шығармаға байланысты өз ойын ашық білдіреді
Құндылықтарға баулу «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы. 6-құндылық«Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы»Ана тілі,еліміздің тарихи құндылығы, биік мәдениет нышандары
Пәнаралық байланыс Қазақ тілі, өзін –өзі тану
Ойлау дағдылырының деңгейі Білу,түсіну,қолдану
Алдыңғы білім М.Шаханов, Т.Медетбек шығармаларын біледі
Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы
Амандасу
Психологиялық ахуал
«Бүгінгі күнге ізгі тілек»
Үй тапсырмасын сұрау
ҚБ «Мадақтау» әдісі
«Тамаша!», «Жарайсың!», «Жақсы!», «Өте жақсы!»
Сөздер арқылы топқа бөлу.
«Арман» тобы
«Сағыныш» тобы
«Үміт» тобы
Сабақтың мақсатын анықтау
ІІ.Қызығушылықты ояту
Суретте не көріп тұрсыздар?
Бүгінгі сабақтың тақырыбына қандай қатысы бар?
«Кроссенс» әдісі арқылы төменде берілген суреттерді бір-бірімен байланыстыра отырып баяндайды.



Жаңа тақырыпты тыңдау «Кроссенс» әдісі
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
«Конверттегі сұрақ» әдісі арқылы
І топ Конвертте
1).Т.Әбдіковтың өмірінен не білесің?
2). Жазушының атқарған қызметі?
3). Т.Әбдіковтың қандай шығармаларын білесің?
ІІ топКонвертте
1). Шығармадағы кейіпкерлерді ата.
2). Ерекеңнің арманы не?
3). Ұлына Ерекеңнің көңілі не себептен толмады?
ІІІ топКонвертте
1). Баланың ата-ана, туған жер алдындағы азаматтық парызы дегенді қалай түсінесің?
2). Шығарма неліктен «Қонақтар» деп аталған?
3) Қарияның ұлы мен келіні оған балаларын неліктен қалдырғысы келмеді?
Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді
Өзара тексереді
ҚБ Смайликтер арқылы бағалау
Оқулықпен жұмыс.
2-тапсырма. Топтық жұмыс.
«Хикаяттар постері » әдісі арқылы шығармаға
-«Арман» тобы- «Ерғабыл мен кемпірінің балаларының келуін күтуі» (шалдың ой-толғаныстарына, баласына деген сағынышы мен үмітіне тоқталу керек)
-«Сағыныш» тобы – «Сапабектік келуі» (Ерғабылдың қуанышы, ауылдастарының жиналуы, Сапабектің әңгімесі, Ерекеңе баласының әңгімесінің ұнамауы)
-«Үміт» тобы – «Қонақтардың аттануы»(Ерекеңнің туған жер, ата-баба, өмір, баласы туралы ой-толғаныстары, арманы, Сапабектен күткен үміті)
 Дескриптор
-оқушылар әңгіменің мазмұнын түсінеді
-берілген эпизодтар бойынша постер қорғайды
ҚБ Ауызша марапат сөздер арқылы бағалау
3-тапсырма
«Ойлаудың алты қалпағы» әдісі арқылы шығармаға көзқарасын білдіру
«Ақ қалпақ»- шығармаға қатысты деректерді келтіру
«Сары қалпақ» - әңгіменің жағымды жақтары
«Қара қалпақ» - шығарманың жағымсыз тұстары
«Көк қалпақ» - не үшін? Неге байланысты? Деген сұрақтарға жауап беру
«Жасыл қалпақ»- шығарманы қалай өзгертер едің өз идЕялырын айту.
«Қызыл қалпақ» - бастан кешірген сезімдерімен бөліседі
Дескриптор
Шығарма мазмұнын біледі
Өз ойын ашықбілдіреді
ҚБ Смайликтер арқылы бағалау
«Конверттегі сұрақ» әдісі
Постер, маркер, оқулық
«Хикаяттар постері » әдісі
«Ойлаудың алты қалпағы» әдісі
Сабақтың соңы-
Рефлексия

Саралау
Бағалау
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Пәнаралық байланыс орнатылатындықтан қажетті құралдармен қамтамасыз етіле отырып, жұмыс жасауға ыңғайлы қалыпты оқу ортасы құрылады.
Оқушыларды берген жауаптары бойынша, сабаққа қатысуы бойынша ауызша марапат сөздер арқылы бағалау жүргізу Сабақ бойынша рефлексия Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1
2
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады?
1
2
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелегег оқушылардың жетістікқиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
1
2
1).Т.Әбдіковтың өмірінен не білесің?
2). Жазушының атқарған қызметі?
3). Т.Әбдіковтың қандай шығармаларын білесің?
1). Шығармадағы кейіпкерлерді ата.
2). Ерекеңнің арманы не?
3). Ұлына Ерекеңнің көңілі не себептен толмады?
1). Баланың ата-ана, туған жер алдындағы азаматтық парызы дегенді қалай түсінесің?
2). Шығарма неліктен «Қонақтар» деп аталған?
3) Қарияның ұлы мен келіні оған балаларын неліктен қалдырғысы келмеді?
-«Арман» тобы- «Ерғабыл мен кемпірінің балаларының келуін күтуі» (шалдың ой-толғаныстарына, баласына деген сағынышы мен үмітіне тоқталу керек)
-«Сағыныш» тобы – «Сапабектік келуі» (Ерғабылдың қуанышы, ауылдастарының жиналуы, Сапабектің әңгімесі, Ерекеңе баласының әңгімесінің ұнамауы)
-«Үміт» тобы – «Қонақтардың аттануы»(Ерекеңнің туған жер, ата-баба, өмір, баласы туралы ой-толғаныстары, арманы, Сапабектен күткен үміті)
«Ақ қалпақ»- шығармаға қатысты деректерді келтіру
«Сары қалпақ» - әңгіменің жағымды жақтары
«Қара қалпақ» - шығарманың жағымсыз тұстары
«Көк қалпақ» - не үшін? Неге байланысты? Деген сұрақтарға жауап беру
«Жасыл қалпақ»- шығарманы қалай өзгертер едің өз идиялырын айту.
«Қызыл қалпақ» - бастан кешірген сезімдерімен бөліседі
Франция Ұлттық кітапханасы
Лувр
Соколина мұнарасы
Людовик
Блуа қорғаны

1368 жыл


1200 жазба


1368-1369 ж
XVII ғасыр


300 мың том

Арман
Сағыныш
Үміт
 
Верх